1
Cinkegolyó készítés a Szeleta Parkban

A téli madáretetés nemcsak egy kedves hobbi, hanem komoly segítség is az apró énekesmadaraknak, sőt, nekünk, embereknek is tartogat előnyöket.

Ehhez kapcsolódóan február 13-án, pénteken, cinkegolyó készítő foglalkozásra invitáljuk az érdeklődőket a Szeleta Park Látogatóközpontba.

Program: 15.00-18.00 Cinkegolyó készítés Török Eszter játékkészítő mesterrel - beltéren, a látogatóközpont foglalkoztató termében

A részvétel 200 Ft-os regisztrációs jegy megváltásával lehetséges, előzetes bejelentkezés nem szükséges.

Várjuk szeretettel a kicsiket és nagyokat, családokat egyaránt!


Mi is az a cinkegolyó?

A cinkegolyó egy magas energiatartalmú takarmánykeverék, amely főként állati zsiradékból (általában marhafaggyúból) és különféle magvakból (pl. napraforgó, köles, búza, stb) áll. Néha dió- vagy mogyoródarabkákat, esetleg rovarokat is kevernek bele.

Miért hasznos a madarak számára?

Energiabomba - a túlélés záloga: egyrészt a téli hidegben a madaraknak rengeteg kalóriára van szükségük a testhőmérsékletük fenntartásához, másrészt télen kevés bogyó, elszáradt kóró vagy mag marad meg a természetben. Ha a madarak nappal nem találnak elég kalóriadús élelmet, nincs elég „üzemanyaguk” a következő fagyos éjszaka túléléséhez.

Könnyű hozzáférés: a cinkegolyó egyfajta biztonsági háló, amely segít pótolni a táplálékhiányt, különösen tartós hóesés vagy zúzmara esetén, amikor a madarak nem férnek hozzá a talajon lévő élelemhez. Olyan madarak is szívesen fogyasztják, amelyek alapvetően rovarevők, de a téli élelemkeresés során kénytelenek magvakkal és zsiradékkal beérni.

Miért hasznos nekünk, embereknek?

Azok a madarak, amelyeket télen a kertünkhöz szoktatunk, tavasszal és nyáron is ott maradnak fészkelni. A gondoskodásért cserébe rengeteg kerti kártevőt (hernyót, tetűt, poloskát, stb.) pusztítanak el a fiókák etetése közben, így kevesebb vegyszerre lesz szükség növényeink védelme érdekében.

A madáretetés az egyik legjobb módja annak, hogy közelebb kerüljünk a természethez. Ugyanakkor mind a felnőttek, mind a kisebbek számára kiváló alkalom a madárfajok megismerésére és a felelősségvállalás megtanítására a gyerekek számára.

Fontos: Ha elkezdtük az etetést, ne hagyjuk abba a tél végéig! A madarak megszokják a biztos forrást, és ha egy nagy fagy idején üresen találják az etetőt, lehet, hogy már nem lesz energiájuk másik helyet keresni.



Felhívjuk a figyelmet, hogy az eseményen a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából fénykép és videofelvétel készülhet, melynek részletes adatkezelési tájékoztatója elérhető a honlapunkon (https://www.bnpi.hu/hu/adatvedelem és Adatkezelési tájékoztató). A megjelentek a részvétellel tudomásul veszik, hogy az eseményről készült fotókat, videókat a BNPI publikálhatja.

Kapcsolódó

2025/2 - Vorstellung /Marah/

2025/2 - Vorstellung /Marah/

2025.11.04. 13:00
Szia! Ich heiße Marah und bin bin 18 Jahre alt. Ich komme aus Leverkusen, eine Stadt im Westen von Deutschland. Nach meinem Abitur im Sommer 2025 war für mich klar, dass ich ins Ausland gehen möchte. Ich bin schon immer gerne gereist. Neue Kulturen, Perspektiven und Menschen kennenlernen, sich austauschen, ohne die selbe Sprache zu sprechen, find ich super spannend. Zu erfahren, wie andere Menschen auf der Welt leben. Und ob ihr es glaub oder nicht, Hand-und-Fuß-Sprache hat schon immer irgendwie funktioniert :)Deshalb war mein Plan: Ein Freiwilligendienst bei kulturweit.Als ich dann die Zusage bekommen habe, hieß es für mich: die Reise geht nach Ungarn!Ich entschied mich für einen Freiwilligendienst mit ,,Natur-Schwerpunkt”, weil ich mich schon in der Schule für Naturwissenschaften interessiert habe. Ob es um das Bienen- und Insektenhotel-Bauen ging, ein Müll-Clean-Up oder um das Gestalten eines nachhaltigen Kochbuches, ich war dabei ;)Mir ist es wichtig, dass unsere Welt auch für zukünftige Generationen lebenswert bleibt. Nachhaltiger Tourismus spielt dabei eine große Rolle – Reisen, ohne der Natur zu schaden. Deshalb finde ich es so spannend, wie das Bükk Nationalpark Direktorat und der Szeleta Park Besucherzentrum in Miskolc dies umsetzen: das Naturerlebnis mit Umweltschutz und Bildung verbinden.Mittlerweile sind Laura und ich schon einen Monat in Miskolc und durften schon viele spannende Dinge erleben, wie z.B. bei einem Bird catching camp mitmachen oder einer Studentin bei ihren Forschungsarbeiten in einer der vielen Höhlen im Bükk begleiten und wurden zu wichtigen Veranstaltungen mitgenommen.Ich hoffe, dass wir mit diesem Block viele Einblicke in unser Leben als Freiwillige im Bükk National Park teilen können, eine Blick hinter die Kulissen der Arbeit des Naturschutzes geben können und sind sehr gespannt, was wir hier noch erleben und lernen dürfen!Ps: auf unserem facebook Account posten wir ebenfalls unsere Eindrücke und Erlebnisse, also schaut gerne vorbei ;),,Visit Bükk Region//Kulturweit diakok a Bükk-videk Geoparknal´´
Tovább olvasom