Pro Urbe kitüntető címmel ismerték el kollégánk munkáját 2026.05.12. 14:15

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának vezetője, egyben a Szeleta Park Látogatóközpont volt vezetője, Bíró Tibor, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026. május 11-i ünnepi közgyűlésén a rangos Pro Urbe kitüntető címben részesült.

Ez a kitüntető cím Miskolc város egyik legjelentősebb elismerése, amelyet olyan személyek kaphatnak meg, akik tevékenységükkel érdemben gyarapították a város értékeit, fokozták annak turisztikai vonzerejét és öregbítették jó hírnevét. A miskolci Szeleta Park Látogatóközpont kollégánk szakmai koordinálásával vált a térség meghatározó környezeti nevelési centrumává, azzal az elsődleges céllal, hogy élményalapú programokon keresztül hozza közelebb a felnövekvő generációkat a természethez.

Az intézmény nem csupán a Bükk különleges biológiai diverzitását és geológiai kincseit mutatja be, hanem kiemelt szerepet vállal a világhírű Szeleta- vagy Szeletin-kultúra, illetve a bükki ősemberkutatás eredményeinek népszerűsítésében is, olyan neves tudósok örökségéhez kapcsolódva, mint Herman Ottó és Kadics Ottokár. Bíró Tibor nevéhez több innovatív kezdeményezés fűződik, többek között az országos érdeklődést kiváltó lillafüredi Szikla Urbex turisztikai program életre hívása, a Szeleta tanösvény megtervezése, valamint a Szeleta Parkban elérhető e-bike kölcsönző szolgáltatás kialakítása. A látogatóközpont mára a városi közösségi élet aktív részesévé vált: a Szeleta Mobil Kalandok révén külső helyszíneken is népszerűsítik Miskolcot és a Bükköt, együttműködnek a Velkey László Gyermekegészségügyi Központtal a Szeleta GYEK Napok keretében, és rendszeresen jelen vannak olyan eseményeken, mint a miskolci Kocsonyafesztivál, a Florens Expo vagy az Avasi Kvaterka, de képviseltették már magukat az országos jelentőségű debreceni Campus Fesztiválon is.

A gasztronómiai kínálatot a Szeleta Szerelvény Gasztroexpressz márkanévvel gazdagították, amellyel bekapcsolódtak Bózsó Gyula - ehető vadnövény szakértő, Magyarország első „erdei ételcserkésze" - által vezetett, népszerű, világszintűelismerést is kapottEhető Erdő” programsorozatba. A szakmai munka színvonalát jelzi, hogy Bíró Tibor vezetése alatt a látogatóközpont elnyerte a Magyar Marketing Szövetség Városmarketing Gyémánt Díját is. A nemzetközi porondon is figyelemre méltó eredményeket értek el, hiszen a Szeleta Park az UNESCO pályázatán keresztül bemutatkozhatott a Velencei Biennálé kísérőrendezvényén olyan világhírű intézmények társaságában, mint az Altamira-barlang múzeuma, jelenleg pedig az intézmény kiállítása egy nemzetközi körút részeként hirdeti világszerte Miskolc és a Bükk értékeit.

A miskolci születésű szakember, aki ezer szállal kötődik szülővárosához munkásságát így foglalta össze: „Kaptam egy kulcsot, amivel be tudtam lépni oda, ahol tudtam alkotni”.

A rangos önkormányzati elismeréshez ezúton is gratulálunk!

Kapcsolódó

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:48
Besucher aus dem Kiskunság Nationalpark [13.06.2022-19.06.2022]Am Montag, den 13. Juni kamen Lara und Jakob dann mit nach Eger, um ein bisschen was vom Bükk Nationalpark zu sehen. Am ersten Tag bestiegen wir einen kleinen Aussichtspunkt in Szarvaskő und besichtigten das Western Gate Besucherzentrum.Dienstag unternahmen wir eine kleine Wanderung direkt vom Direktorat aus und am Mittwoch zum Tar-kő Aussichtspunkt. Auch für Marie und mich war dies einer der beeindruckendsten Orte, die wir im Bükk gesehen haben. Danach besichtigten wir gemeinsam mit einem Ranger das Plateau und er erklärte uns einiges über die vorkommenden Pflanzen und einen Schmetterling, der weltweit nur in einem sehr kleinen Umkreis auf dem Plateau zu finden ist. Anschließend fuhren wir zu einem sogenannten „Virgin Forest“, einem Wald, der weder von der Forstwirtschaft genutzt werden darf noch von Wanderern betreten. Somit soll der Wald sich ohne jeglichen Einfluss des Menschen entwickeln. Am Donnerstag fand eine Art Evaluation des Observatoriums und umliegender Attraktionen statt. Wir halfen bei der Vor- und Nachbereitung und nahmen an den Führungen teil. Am letzten Tag des Austausches besichtigten wir in Lillafüred die Szent István-Höhle und die Annahöhle. Bei der Szent István-Höhle handelt es sich um eine Tropfsteinhöhle, in der ein bestimmtes Klima herrscht, welches besonders gut für die Gesundheit sein soll. Deshalb ist ein bestimmter Bereich der Höhle für Touristen gesperrt. Hier haben Leute mit verschiedenen Krankheiten die Möglichkeit sich, mit Schlafsack oder Decke, für ca. drei Stunden täglich hinzulegen, um die Heilungsprozesse im Körper zu unterstützen.Nach diesen zwei gemeinsamen Wochen war der Austausch vorbei. In der Zeit konnten wir alle einiges über sowohl den anderen als auch den eigenen Nationalpark lernen.
Tovább olvasom