Elkezdődik a „Komplex élőhelyfejlesztési program a Hevesi-síkon” 2025.05.09. 13:35

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a Széchenyi Terv Plusz program keretében nyert támogatást a projekt megvalósítására, aminek célja a Dél-Hevesi Tájegység területén egy komplex tájrehabilitációs program megvalósítása vizes élőhelyek rehabilitációjával, vizesélőhely-fejlesztésekkel, időszakos vízállású fertők és mocsárrétek revitalizációjával.

A projekt részét képezi fák, facsoportok őshonos fafajokkal történő fafajcserés átalakítása, új facsoportok, fasorok létrehozása, kis kiterjedésű szántóföldek esetében gyeptelepítés, valamint az invazívan terjedő lágy- és fásszárúak elleni védelem. A projekt 600 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg.

A támogatási intenzitás: 100%. A projekt tervezett fizikai befejezése: 2028.12.31.

A projektnyitó rendezvényünknek a hevesvezekényi Vágány Közösségi Színtér adott otthont. A programon részt vett dr. Pajtók Gábor és Szabó Zsolt országgyűlési képviselő, Lászka Kristóf, Hevesvezekény polgármestere, a pályázat szakmai ismertetését Borbáth Péter, a Dél-Hevesi Tájegység természetvédelmi őre tartotta meg.



A fejlesztés célja a védett, illetve közösségi jelentőségű fajok, valamint a közösségi jelentőségű élőhely-típusok természetvédelmi helyzetének javítása, a szükséges ökológiai feltételek megteremtése. Elsődleges szempont, hogy a fejlesztés eredményeként a kedvezőtlen természetvédelmi helyzetű közösségi jelentőségű fajok és élőhely-típusok természetvédelmi helyzete javuljon.

A projekt megvalósítása során a vizesélőhely-fejlesztés alprojekt célja a korábbi, alapvetően vízvisszatartásra épülő élőhely-rekonstrukciók továbbfejlesztése a Rakottyás mocsár, a Ludasi-csatorna, a Bútelki-csatorna területén. A vízkormányzás újratervezésével hatékonyabbá válik a vízgazdálkodási rendszer. A vizes alprojekt célterületei közül természetvédelmi szempontból a Rakottyás- és Ludas-csatorna környezete is értékes madárélőhelynek tekinthető, számos közösségi jelentőségű vízi-, parti- és ragadozómadárfaj számára jelent fészkelő- vagy táplálkozóhelyet.

A projektben – komplexitása lévén –, jelentős a gyepek természetvédelmi célú fejlesztése alprojekt. A gyepek természetvédelmi célú fejlesztése területi kiterjedésük növelését, az inváziós, tájidegen növények okozta élőhelyi problémák kezelését célozza. A pályázatban érintett vizes élőhelyeken és gyepterületeken túl a fás élőhelyek fejlesztése is cél. Ezen területek részben üzemtervezett erdőterületek, másrészt erdő művelési ágú területek a Dél-Hevesi Tájegység területén. A projektben érintett erdők alapvetően őshonos állományok, országos jelentőségű védett természeti területek, valamint Natura 2000 területek. A fás alprojekt célterületei közül Hevesvezekény, Pély és Tarnaszentmiklós községhatárokban találhatóak olyan erdőfoltok, melyek több ragadozómadárfaj – köztük kiemelten a kék vércse – fészkelőhelyét képezik.


Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen…Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten.Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten!Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde.Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom