Furioso-north star lovak egy évtizedes tenyésztése a Batúz-tanyán 2026.05.12. 14:38

A Borsodi-Mezőség Tájvédelmi Körzet szívében lévő Batúz-tanya több mint tíz éve játszik fontos szerepet a természetvédelmi célú területkezelési munkák ellátásában, továbbá egyes, Magyarországon őshonos, ill. veszélyeztetett állatfajok génmegőrzésében.

A terület kiemelkedő élőhely- és fajdiverzitása indokolttá tette egy komplex élőhelykezelés megvalósítását, amelyben a fő cél a természetvédelmi szempontból kiemelkedő hazai és nemzetközi védelem alatt álló fajok ökológiai igényeinek kielégítése. A kezelés elsődleges eleme a legelőre alapozott extenzív állattartás, mely szorosan összefonódik a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságra (BNPI) alapfeladatul bízott génmegőrzési tevékenység ellátásával. A Batúz-tanyán ezért a védett őshonos mezőgazdasági állatfajták közé sorolt furioso-north star fajtájú lovak, magyar tarka szarvasmarhák, valamint a fokozottan veszélyeztetett kárpáti borzderes szarvasmarha tartását valósítjuk meg.

A Batúz-tanyán lévő furioso-north star lovak tartásának egyik fő célja a védett természeti területek hagyományos, pásztoroló legeltetéssel történő kezelése. De mindemellett nagy hangsúlyt fektetünk a génmentés, génmegőrzés és tenyésztési feladatok ellátására is. A természetvédelmi és a területkezelési feladatokkal összhangban célunk ezen állatfajta génállományát in situ módon (eredeti élőhelyén) megőrizni, és fejleszteni az állomány használati értékét.

A Batúz-tanya több mint 10 éves fennállása óta furioso-north star lovainkkal számos szakmai kiállításon, lovas eseményen képviseltük az Igazgatóságot. Míg kezdetekben leginkább tenyészszemléken vettünk részt lovainkkal, az elmúlt pár évben – kollégáink áldozatos munkájának köszönhetően – lovas rendezvényeken is sikerült megjelennünk kettes-, négyes- és ötös fogatunkkal, csikós bemutatókon mutattuk meg a nagyérdeműnek a lovainkban rejlő lehetőségeket, valamint több kettes fogathajtó-, és díjugrató versenyen is szerepeltünk.

Az idei év áprilisában egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk, ugyanis lehetőségünk nyílt egy olyan tematikus rendezvény megtartására, aminek a középpontjában a furioso-north star fajta génmegőrzése állt.

Az esemény megszervezésével alapvető célunk az volt, hogy jobban megismertethessük az oda ellátogatók számára a furioso-north star fajta múltját, jelenét és szerepét a hazai génmegőrzésben.

A szakmai napot Rónai Kálmánné, a BNPI igazgatója nyitotta meg, aki ismertette az Igazgatóság, mint állami intézmény szerepét és felelősségvállalását a hazai furioso-north star tenyésztésében.

Rónai Kálmánné igazgató, BNPI (Kép: Kozma Attila)

Nagy örömünkre szolgált, hogy Kőrösi Levente, az Agrárminisztérium Biodiverzitás-, és Génmegőrzési Főosztályának vezetője elfogadta felkérésünket, és előadásában ismertette a hazai génmegőrzés jelenlegi helyzetét és a közeljövőben induló génmegőrzési mintaprogramokkal kapcsolatos információkat.

Kőrösi Levente főosztályvezető, Agrárminisztérium Biodiverzitás-, és Génmegőrzési Főosztály (Kép: Kozma Attila)

Az előadók között szerepelt továbbá ifj. Horváth Sándor, a Furioso-North Star Lótenyésztők Országos Egyesületének elnöke, aki ismertette a furioso-north star fajta kialakulását, valamint az elmúlt évtizedek során hazai és nemzetközi sikereket elért lovak történetét.

Szándékunk közt szerepelt az is, hogy bemutassuk a Batúzi-ménes kialakulásának történetét, és mivel a ménes alapját a Szittya Furioso Kft-től vásárolt lovak adták, a cég képviselőjét, Bartók Lászlót is felkértük a megvásárolt egyedek történetének bemutatására.

Dávid Ádám telepvezető előadásában ismertette a Batúzi-ménes által elért fontosabb eredményeket.

A nap hátralévő részében ménes látogatáson vehettek részt az érdeklődők. Bemutatásra került az ún. renyhe ménes (amiben a herélt és nem vemhesült lovak kaptak helyet), a választott mén-, és kancacsikók, valamint az anyakancák csikóikkal.

(Kép: Kozma Attila)

(Kép: Kozma Attila)

(Kép: Horkay Ágnes)

Felvezetésre kerültek a ménesben fedező Furioso XXXIX-142 Ütköző (IV. TM), Furioso XLIV-101 Üti, Furioso -76 Dudás, Furioso-87 Ügyfél, Furioso LXVIII-40 Parázs, Furioso-124 Felleg, 6007 North Star XII-11 Mazetta nevű tenyészménjeink.

(Kép: Horkay Ágnes)

(Kép: Horkay Ágnes)

(Kép: Pecze Tamás)

Felvezetésre kerültek North Star-77 Emlék, North Star XIII-89 Ritmus, Furioso XLV-30 Keselyű, North Star XLIV-40 Gyöngy, Furioso-IV 37 Ünnep, Furioso-32 Kétely névre hallgató kancáink is.

Ezt egy csikós bemutató követte.

(Kép: Pecze Tamás)

(Kép: Pecze Tamás)

(Kép: Kozma Attila)

(Kép: Kozma Attila)

A bemutató négyes fogatunk felvonulásával zárult, melyben nyergesként North Star XIII-89 Ritmus nevű, rudasként Furioso IV-70 Lagzi névre hallgató, gyeplősként Furioso IV-60 Karvalynak becézett, míg ostorhegyesként Boszporusz Furioso I-76 Dolgos nevű lovaink kerültek befogásra.

(Kép: Kozma Attila)

Horkay Ágnes
Horkay Ágnes
területkezelési osztályvezető
Laczkó Gabriella
területkezelési ügyintéző

Kapcsolódó

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025.11.04. 12:54
Szia! Ich heiße Laura und bin 19 Jahre alt. Ich komme aus Hamm, einer Stadt im WestenDeutschlands in Nordrhein-Westfalen. Im Jahr 2025 absolvierte ich mein Abitur undbeschloss erstmal etwas anderes zu machen, bevor ich anfangen würde zu studieren. Ichwollte Reisen. Dann stieß ich auf kulturweit, bewarb mich und bekam zusammen mitMarah die Stelle im Bükk National Park vorgeschlagen. Direkt sagte ich zu. Und ja hier binich! Ich habe mich für diesen Naturfreiwilligendienst der UNESCO entschieden, da ich denMenschen vermitteln möchte, wie wichtig eigentlich Naturschutz ist, ich selber etwasNeues über die Natur lernen möchte und über mich hinaus wachsen möchte, in dem ichmeine Komfortzone verlasse. In meiner Freizeit verbrachte ich schon immer viel Zeit in derNatur, sei es für Wanderungen, Radtouren oder einfach im Garten. Daher bot sich einNaturfreiwillligendienst perfekt an.Hier in Ungarn war es erstmal eine große Umstellung: Plötzlich alleine in der ersteneigenen Wohnung wohnen, eine neue Sprache, ein neues Land. Dennoch meistern wir esgut und versuchen uns an der neuen Sprache. Wir lernen viele neue Menschen kennenund auch uns selbst begegnen wir nochmal von einer ganz anderen Seite in einemfremden Land, außerhalb der eigenen Komfortzone und auch in neuen Situationen mitHerausforderungen an denen wir wachsen. Die Arbeit im Bükk National Park ist vielfältig. Dreimal in der Woche arbeiten wir im Szeleta Park, dem Visitor Center in Miskolc undhaben auch schon unsere erste eigene Guided Tour gegeben. Perfekt um das Thema rundum den Naturschutz zu vermitteln. Wir lernen etwas über den Nationalpark, sein Direktoratund den Geopark. Aber auch über Zusammenhänge zwischen Mensch und Natur.Außerdem wandern wir viel, waren bei einem Bird Catching Camp und helfen, wo es nurgeht. Zusätzlich zu unserer Arbeit im Bükk Nationalpark sind wir zweimal in der Woche ineinem Gymnasium und helfen den Schüler* innen Deutsch zu lernen.Ich werde ein Jahr hier in Ungarn verbringen und hoffe, dass diese Zeit mich weiterbringenwird, obwohl sie das bereits schon getan hat. Ich bin stolz, dass ich mich alleine auf diesesAbenteuer gewagt habe und freue mich auf die vielen neuen Erfahrungen, die wir hier inUngarn noch machen werden. Nach meinem ganzjährigen Aufenthalt möchte ichstudieren. Momentan interessiere ich mich für den Bereich Medien und ich werde meineZeit hier in Ungarn dafür nutzen, um mir im Klaren zu werden, was genau ich eigentlichnach meinem FSJ machen möchte. Bis dahin, bin ich aber erstmal weiterhin gespannt aufdie Zeit hier in Ungarn.In dem nachfolgenden Blog werden wir von unseren eigenen Erfahrungen und Eindrückenberichten und wir hoffen, dass wir euch diese etwas näher bringen können.Viel Spaß beim Lesen!
Tovább olvasom